Avukat Maaşları Ne Civardadır?

Avukat maaşları mülakatta ne kadarını kabul ettirebilirseniz o kadardır:)

En kurumsalım diye geçinen yerlerde bile hakkaniyete uygun bir maaş skalası yoktur. Var deseler de inanmayın sakın. İş arkadaşlarınızdan duyduklarınız da gerçeği yansıtmaz. En güvenilecek kişi muhasebecidir ama o bile manipülasyon yapabilir.

Eğer mülakatta fazla mütevazi davranıp, para pul da önemli değil gibi düşünüp, isteklerinizi ortaya koymadıysanız yandınız demektir. Zira hukuk bürolarında işe girerken sizin için blirlenen maaş çok önemlidir. Çoğunda sonradan büyük zamlar olmaz. Hatta kriz dönemi  boyunca (ki Türkiye her daim krizdedir) sadece enflasyon ayarlamaları falan yapılır.

Gelelim maaş skalalarına…

Maaş skalası size yapılan muameleye ve büronun adına göre değişir.

Stajer maaşlarıyla başlayalım:

Eğer kelli felli bir hocanın yanında staj yapacaksanız, parayı unutun:), zırnık koklatmazlar, size zengin bilgi dağarcıklarından bir damla akıtmanın bile bedelsiz olduğunu düşünürler, geriye kalan herşeyi de annenizin master kartıyla almanız gerekir. Bazı yufka yüreklileri yemek parası verir. That’s all. Ama buralarda fazla barınan görülmemiştir. Gönüllü angaryadır mevzu bahis olan.

Eğer ortalama bir büroda çalışacaksanız ve sıradan bir hukukşu iseniz (yabancı diliniz yoksa mesela) o zaman alacağınız para 300-500 arasıdır. Staj yaparken sigortalı olmak da yasak olduğundan (devlet gizliden gizliye stajerleri imha etmek istemektedir:) hayatınız baya zorlu geçer.

Adı duyulmuş bir büroda çalışıyorsanız en az 1.000 TL olan stajerlik ücreti, 1.500 $lara (net) kadar çıkabilmektedir.

Avukatlık maaşı için de aynı mantık geçerlidir. Sıradan bir büroda 1.000 (resmi olarak avukata verilecek en düşük ücret) 1.500 TL arası (+hiç dağıtılmayan prim vaatleriyle ağızlara bal çalınması)..

Duyulmuş bürolarda genelde en az 2.500’den başlar ki 2.500 çok düşüktür aslında bu bürolar için, ve 3.500-4.000lere kadar gider. Tabi kurumsal bir yerdeyseniz bunların üzerine özel sağlık sigortası ve yemek de eklenir. Mutlu mesut yaşar gidersiniz.

Orta seviye avukatlar için durum çekişmelidir. Bürolarda genelde junior bolluğu olduğundan ve bunların sayısı çok olmadığından çok çeşitli maaşlar alırlar. Küçük bürolarda en az 3.000 TL, büyüklerde ise 8.000’e kadar yolu var.

Senior associate olunca, partnerlık heyecanıyla tutulan diller bir süre daha sabit maaşlar alırlar ama tatminkardır. Küçük bürolarda 5.000den başlar büyüklerde 10-12 binlere dayanır.

Eğer partner olmayı başarabilirseniz, ki bu yolda çok canlar heba olmuştur, partner’ın maaşı da gizli kalsın derim. Hikayenin sonunu söylememek açısından. Siz diyin 20 ben diyim 50 who knows….

Prim olayı ise büyüğünde de küçüğünde de aldatmacadır. Yapılan işe değil patronun gözünü boyamaya bakar. İnandırıcı ihtiyaçlar yaratabilirseniz ve ağlamaklı ağlamaklı anlatırsanız yufka yürekli Türk patronlarınıza bir anda 4-5 maaş kapabilirsiniz. Yabancı partner varsa yemezler bu teraneleri ona göre.

blog comments powered by Disqus